Özel Viromed Labaratuvarları MENÜ

Amino Asit Nedir? Görevleri Nelerdir?

Kullanılan Takılara Dikkat! Nikel Alerjisi Nedir?

Amino asit, içeriğinde amin ve karboksil bulunan bir moleküldür. Amino asitlerin bir birine  eklenmesiyle oluşan kısa polimer zincirlere peptit, uzun zincirlere ise polipeptid ya da protein denmektedir. Proteinler ise vücudun ihtiyaç duyduğu makro besin grubunda yer almaktadır.

Bu yazımızda amino asitlerden ve vücudumuzun hangi işlevlerinde görev aldıklarından bahsedeceğiz.

Amino Asit Nedir?

Amino asit, vücudumuzun birçok hayati işlevinde yer alan proteinlerin yapı taşıdır. Amino asitler vücudumuzun protein yapımı, hormon ve nörotransmiter sentezi gibi yaşamsal süreçlerinde gerekli olan yapı taşlarıdır.

Amino asitler esansiyel, koşullu esansiyel ve esansiyel olmayan amino asitler olmak üzere üç farklı sınıfa ayrılır. Koşullu esansiyel amino asitler vücutta sentezlenebilirken, esansiyel amino asitlerin dışarıdan takviye olarak alınması gerekir. Dışarıdan alınması gereken amino asitleri, vücudumuz proteinli gıdalardan sağlayabilmektedir.

Esansiyel Amino Asitler

Amino asit nitrojen, karbon, hidrojen ve oksijenden oluşan, değişken bir yan zincir grubu bulunan organik bileşiklerdir.

Vücudumuz 20 farklı amino aside ihtiyaç duyar. Bunların tümü sağlık için önemlidir. Ancak bu amino asitlerin dokuz tanesi esansiyel olup, dışarıdan alınmaları gerekmektedir. Esansiyel amino asitler; treonin, histidin, fenilalanin, izolösin, lösin, lizin, metionin,  triptofan ve valindir.

Dokuz Esansiyel Amino Asit ve Vücuttaki Önemli Görevleri

 • Fenilalanin: Fenilalanin, sinir sisteminde rol alan epinefrin, dopamin, tirozin ve norepinefrin gibi nörotransmiterlerin ön maddesidir.
 • Valin: Valin, vücudumuzun kas sisteminde görev alır; kas büyümesine ve yenilenmesine yardımcı olur ve enerji üretimiyle ilgilenir.
 • Treonin: Treonin, cilt ve bağ dokularının bileşenleri arasında yer alan kolajen ve elastin gibi proteinlerin temel parçasıdır. Yağ metabolizmasında ve bağışıklık sisteminde oldukça önemli rolleri vardır.
 • Triptofan: İştah, uyku ve duygu durumunu düzenlenmesinde görev alan serotoninin ön maddesidir.
 • Metiyonin: Sağlığınız için hayati önem taşıyan çinko ve selenyum minerallerinin emiliminde görev alır.
 • Lösin: Kan şekerinin düzenlenmesinde görev alır, yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar ve büyüme hormonu üretimini uyarır.
 • İzolösin: Kas metabolizmasında görev alır. Bağışıklık fonksiyonu, hemoglobin üretimi ve enerji regülasyonu için oldukça önemlidir.
 • Lizin: Protein sentezi, hormon ve enzim üretiminde, kalsiyum emiliminde rol alır. Bağışıklık fonksiyonu, kolajen ve elastin üretiminde lizine ihtiyaç duyulur.
 • Histidin: Histidin, vücutta bağışıklık yanıtı, sindirim ve uyku döngüsü için yaşamsal bir nörotransmiter olan histaminin üretiminde görev alır.

Amino asitler genellikle kas gelişimi ve onarımındaki rolleri ile bilinmektedir. Ancak amino asitler vücutta pek çok başka amaç için de kullanılmaktadır. Dokuz esansiyel amino asidin hepsi doku yapımı, enerji üretimi, bağışıklık sistemi ve besinlerin emilimi gibi vücudun önemli süreçlerinde rol alırlar. Bu nedenle esansiyel amino asit eksikliği üreme, sinir, bağışıklık ve sindirim sistemleri dahil bütün vücudun işlevselliğini etkileyebilir.

Vücudun sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için, amino asitlerin düzeyi ve oranı oldukça önemlidir. Günümüzde amino asit düzeyleri kan ve idrar tahlilleri ile ölçülmektedir. Amino asit düzeylerinde oluşan değişiklikler birçok rahatsızlığın gelişmesinde rol oynamaktadır. Bu nedenle eksikliğinin giderilmesi hastalıkların tedavisi için çok önemlidir.

Amino asidin az ya da yetersiz olduğunda, vücudun protein sentezinde bozulmalar meydana gelir. Ancak amino asit düzeyleri kişiler arasında farlılık göstermektedir. Bu nedenle uygulanan testler sonrasında kişilerin amino asit düzeylerinin belirlenmesi ve buna uygun tedavilerin yapılması gerekmektedir. Amino asit seviyesi vücudun vitamin ve mineral gibi diğer takviyelerin gerekliliğini göstermektedir.

Esansiyel Amino Asit Desteğinin Sağlık Üzerine Yararları

Esansiyel amino asitler pek çok gıdada bulunmaktadır. Ancak bazı durumlarda gıda takviyesi olarak, konsantre dozlarda alınmaları gerekebilmektedir. Amino asitlerin sağlık için faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Duygu Durumu ve Uykuyu İyileştirebilir

Triptofan, nörotransmiter olan serotonin üretimi için gerekli bir amino asittir. Serotonin ise duygu durumu, uyku ve davranışların temel düzenleyicilerindendir. Serotonin seviyesinin düşüklüğü depresif duygu durumu ve uyku bozukluklarına yol açabilmektedir.

Yapılan pek çok çalışma triptofan desteğinin depresyon belirtilerini azaltabildiğini, duygu durumunu ve uykuyu iyileştirdiğini göstermektedir. Altmış kişi üzerinde yapılan 19 günlük bir çalışmada, günde alınan 1 gr triptofanla enerji ve mutluluk düzeylerinin artığı gözlemlenmiştir.

Egzersiz Performansını Artırabilir

Esansiyel amino asit yorgunluğu azaltmak, atletik performansı artırmak ve egzersiz sonrasında kasları uyarmak için yaygın olarak kullanılır. Direnç antrenmanı yapan 16 atlet üzerinde yapılan bir çalışma amino asit takviyesi performansı ve kas derlenmesini artırarak, kas yorgunluğunun azaldığını göstermektedir.

Yine yapılan pek çok çalışma amino asitlerin yorucu egzersizlerin ardından kas derlenmesini teşvik ettiğini ve yorgunluğu azalttığı göstermektedir.

Kas Kaybını Önleyebilir

Kas kaybı olarak da bilinen sarkopeni uzamış hastalıklar ve uzun süren yatak istirahati sonucunda, özellikle yaşlı kişilerde çok sık görülen bir yan etkidir. Esansiyel amino asitler kas yıkımını önlediği gibi yağsız vücut kütlesini de korumaktadır.

Kilo Vermeyi Destekleyebilir

Bazı amino asitler yağ kaybının teşvik edilmesinde oldukça etkilidir. Özellikle diyet uygulayanların amino asit seviyelerini ölçtürmeleri tavsiye edilemektedir.

Koşullu Esansiyel Amino Asitler

Bazı kişilerce esansiyel olmayan amino asitler, koşullu esansiyel olarak sınıflandırılmaktadır. Bu amino asitler yalnızca hastalık ya da stres gibi özel durumlarda esansiyel olarak kabul edilmektedir.

Örneğin, arjinin koşullu esansiyel amino asit olmasına karşın, vücut kanser gibi önemli hastalıklarla savaşırken arjinin üretememektedir. Bu gibi durumlarda vücudun arjinin gereksinimi karşılamak için dışarıdan arjinin takviyesi yapılır. Bu gibi özel durumlarda dışarıdan alınması gereken amino asitler koşullu esansiyel amino asitler olarak adlandırılmaktadır.

Koşullu esansiyel amino asitler:

 • Arjinin,
 • Sistein,
 • Glutamin,
 • Tirozin,
 • Glisin,
 • Ornitin,
 • Prolin,
 • Serindir.

Amino Asit Kaynakları

Esansiyel amino asitler vücut tarafından üretilememektedir. Bu nedenle bu amino asitlerin mutlaka beslenme yolu ile dışarıdan alınması gerekmektedir. Esansiyel amino asitler en çok et ve yumurta gibi hayvansal proteinlerde bulunmaktadır.

 • Amino asitlerden zengin hayvansal protein kaynakları: Et, deniz ürünleri, yumurta ve süt ürünleri.
 • Amino asitlerden zengin bitkisel protein kaynakları: Soya, kinoa ve kavuzlu buğday dokuz esansiyel amino asidin tümünü içeren protein kaynaklarıdır.
 • İnkomplet kaynaklar: Baklagiller ve kuru yemişler bitkisel bazlı amino asit kaynakları olsa da dokuz esansiyel amino asidin tümünü içeriklerinde bulunduramamaktadırlar. Bu nedenle inkomplet kaynak olarak adlandırılırlar.

Amino Asit Eksikliği Yaşamamak İçin Neler Yapılabilir?

Peynir, yoğurt, yumurta, tavuk, kırmızı et ve balık gibi tam protein kaynakları olan hayvansal gıdalar; bakliyatlar, kabuklu kuruyemişler ve tahıllar ölçülü olarak tüketilmelidir.

Özel Viromed Labaratuvarları Özel Viromed Labaratuvarları
0(312) 427 85 85